ProNature

Bądź #pronature

Recykling przyjazny dla środowiska

Chociaż większość konsumentów wie, że papier nadaje się do recyklingu, wiele osób nie ma świadomości, że każdy papier nadaje się do ponownego przetworzenia. Papieru pobrudzonego jedzeniem lub pokrytego innym materiałem nie można wyrzucać do pojemników na papier. Dlatego też technologia EPIX, ostatnia nowość w dziedzinie recyklingu, stanowi wielki krok naprzód dla zwolenników ekologicznego stylu życia.

EPIX do produktów z papieru wykorzystywanych w gastronomii

EPIX, nowa technologia opracowana przez pion opakowań i produktów konsumenckich firmy Henkel, poprawi właściwości jednorazowych wyrobów papierowych, sprawiając, że będą one bardziej odporne na działanie wody i wysokich temperatur. Ten przełomowy materiał jest więc idealny do produkcji takich wyrobów z papieru jak słomki, talerzyki, kubeczki i pojemniki na jedzenie na wynos.

Jednak prawdziwym powodem, dla którego technologia EPIX trafiła na czołówki wiadomości dotyczących recyklingu, jest fakt, że umożliwia recykling produktów bez konieczności dodatkowego sortowania.

Większość opakowań papierowych na pierwszy rzut oka nadaje się do recyklingu, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cienka warstwa folii wewnątrz papierowego opakowania odpornego na wodę sprawia, że nie można go poddać konwencjonalnemu przetworzeniu. Co więcej, papierowe opakowania często są pobrudzone jedzeniem, substancjami klejącymi i innymi tłustymi płynami, przez co nie można ich ponownie przetworzyć.

Technologia EPIX rozwiązuje te problemy, zapewniając właściwości porównywalne z papierem woskowanym lub foliowanym, a jednocześnie jest w 100% zdatna do recyklingu. Ponownemu przetworzeniu można poddać nawet produkty wykorzystywane w gastronomii, takie jak papierowe słomki, tace i kubeczki.

EPIX do opakowań wykorzystywanych w handlu elektronicznym

Poza jednorazowymi produktami wykorzystywanymi w gastronomii EPIX stanowi również bardziej zrównoważoną alternatywę dla opakowań wykorzystywanych w handlu elektronicznym. Nasza technologia ponownie trafiła na czołówki wiadomości dotyczących recyklingu, gdy forma Henkel nawiązała współpracę z gigantem handlu elektronicznego Amazon w celu stworzenia opakowania w 100% zdatnego do recyklingu.

Dzięki tej współpracy klienci firmy Amazon na wybranych rynkach będą otrzymywać przesyłki w zrównoważonych opakowaniach EPIX, które można bez problemu wyrzucić do przydomowego pojemnika na odpady segregowane. Opakowanie będzie dopasowane do wielkości i kształtu przesyłki, dzięki czemu ilość odpadów papierowych zostanie zredukowana.

„Jesteśmy dumni ze wspólnego zaangażowania firm Henkel i Amazon na rzecz rozwoju ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie opakowań” – mówi wiceprezes firmy Henkel ds. opakowań Michel Bilodeau. „W firmie Henkel rozumiemy zmieniającą się dynamikę rynku i zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne produkty”.

Kolejna inicjatywa w zakresie recyklingu

W 2019 r. firma Henkel ogłosiła wprowadzenie opakowań z czarnego plastiku nadających się do recyklingu. Jest to możliwe dzięki wyeliminowaniu ze składu czarnych opakowań węgla, który pochłania wiązki bliskiej czerwieni i powoduje, że maszyny sortujące nie są w stanie identyfikować tego typu tworzyw sztucznych. Nowe opakowania firmy Henkel bez zawartości węgla umożliwiają identyfikację na etapie sortowania, dzięki czemu są w 100% zdatne do recyklingu. To kolejny krok firmy Henkel na drodze do realizacji celu zrównoważonego rozwoju w zakresie opakowań: Firma Henkel zobowiązała się, że do 2025 roku 100% opakowań produktów ma być w pełni zdatnych do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania, a plastikowe opakowania produktów konsumenckich oferowanych na rynku europejskim mają być w 35% wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Filtr po kategoriach: