ProNature

Bądź #pronature

Proste domowe sposoby na zmniejszenie śladu węglowego

Zanim przejdziemy do szczegółów, jedna prosta wskazówka: Zasada „pięciu R”. Obejmuje ona poniższe działania na rzecz zmniejszenia śladu węglowego:

  • Refuse (odmawiaj): Noś ze sobą wielorazowy odpowiednik rzeczy jednorazowego użytku.
  • Reduce (eliminuj): Dobrze przemyśl każdy zakup. Zadaj sobie pytanie: Czy naprawdę jest mi to potrzebne?
  • Reuse (wykorzystuj ponownie): Rzeczy mogą nam służyć znacznie dłużej, niż się tego spodziewamy, a nawet zyskać nowe życie. Staraj się naprawiać przedmioty lub przerabiać je na coś innego.
  • Rot (kompostuj): Nie każdy ma własny ogród, ale jeśli masz taką możliwość, załóż kompostownik.
  • Recycle (segreguj): Dowiedz się, jak działa system selektywnej zbiórki odpadów w Twojej okolicy i segreguj plastik, papier, szkło i metale zgodnie z jego zasadami.

Możesz zmniejszyć swój ślad węglowy, wprowadzając te proste rozwiązania:

1. Odłącz urządzenia od zasilania

Najprostszym sposobem jest odłączenie wszystkich urządzeń w domu od źródła zasilania. Podłączone urządzenie przez cały czas zużywa energię. Energa zużywana w „trybie czuwania” zwykle stanowi około 10% rachunku za elektryczność. Każdy przewód podłączony do gniazdka pobiera energię i zwiększa Twój ślad węglowy. Kolejny krok to zawarcie umowy z dostawcą energii ze źródeł odnawialnych.

2. Noś ubrania dłużej

Zbyt szybkie wyrzucanie ubrań ma duży wpływ na środowisko. Postaraj się przedłużyć trwałość swoich ubrań, piorąc je w niskiej temperaturze i dbając o nie, zamiast je wyrzucać. Zanieś ubrania do krawca, jeśli wymagają naprawy, a jeśli przestały Ci się podobać, przekaż je rodzinie lub znajomym. Ubrania w dobrym stanie możesz odsprzedać lub przekazać na cele charytatywne. Kolejna wskazówka: Zainwestuj w ponadczasowe ubrania dobrej jakości, które nie wyjdą z mody tak szybko jak trendy jednego sezonu.

3. Zasadź ogród lub drzewo

Zmniejsz swój ślad węglowy, sadząc zieleń w pobliżu swojego domu. To świetny sposób na odwdzięczenie się środowisku, ponieważ jedno drzewo pochłania około 6 kg dwutlenku węgla rocznie. Innym świetnym rozwiązaniem jest zasadzenie roślin miododajnych lub warzyw na balkonie.

4. Jedz lokalne, organiczne produkty

Przejście na dietę roślinną znacznie zmniejsza ślad węglowy. Staraj się spożywać produkty sezonowe, które nie zostały przywiezione z daleka. Wypytaj lokalnego rolnika o to, jak prowadzi swoje gospodarstwo. Staraj się unikać żywności przetworzonej, która nie jest dobra ani dla zdrowia, ani dla środowiska. Planuj posiłki i zamrażaj je, aby zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia.

5. Jedz mniej mięsa

Najważniejszym wyborem, jakiego można dokonać, jest ograniczenie spożycia mięsa, ponieważ krowy i świnie wytwarzają dużo metanu – jednego z gazów cieplarnianych. Przechodząc na dietę wegańską, można zmniejszyć swój ślad węglowy o 20%. Nie jest to najprostsza decyzja, ale naprawdę warto!

6. Susz pranie na sznurku

Suszarka elektryczna zużywa pięć razy więcej energii niż pralka. To tak, jakby pozostawić około 200 żarówek włączonych przez godzinę. Suszenie prania na sznurku chroni zawartość Twojego portfela i środowisko naturalne. Jeśli masz w ogródku lub piwnicy miejsce na suszarkę, zrób z niego dobry użytek.

7. Przejdź na minimalizm

Powtarzaj sobie cały czas: mniej konsumować. Wystarczy kupić mniej produktów lepszej jakości, aby obniżyć swój poziom emisji. Im mniej pieniędzy wydajesz na bezużyteczne rzeczy, tym mniej musisz wyrzucać. Proponujemy także zrobienie generalnych porządków i oddanie zbędnych rzeczy potrzebującym.

8. Ogranicz marnowanie wody

To proste: zakręć wodę podczas mycia zębów lub namydlania się pod prysznicem. Kolejnym ważnym krokiem jest podejmowanie właściwych wyborów podczas zakupu deszczownicy, spłuczki do WC, pralki i zmywarki, które zużywają mniej wody. Rzadziej myj samochód, a w ogrodzie zasadź rośliny przystosowane do miejscowego klimatu.

9. Używaj środków czyszczących przyjaznych dla środowiska

Z oczywistych względów wybierz skuteczny, ale przyjazny dla środowiska środek do czyszczenia. Bref Bathroom ProNature zawiera 99,9% składników pochodzenia naturalnego, a jego butelka wykonana została w 100% z przetworzonego plastiku, w tym ≥ 25% to tzw. social plastic.

10. Segreguj

Staraj się segregować jak najwięcej odpadów i kupować produkty w jak najprostszym opakowaniu, nadającym się do recyklingu. Dowiedz się więcej na temat recyklingu tworzyw sztucznych tutaj.

Filtr po kategoriach: