ProNature

Bądź #pronature

Niesamowite: Proces recyklingu tworzyw sztucznych od środka

Plastik: lekki, trwały i niedrogi materiał. Proces recyklingu plastiku przynosi wiele korzyści i ma duży wpływ na ekologiczny styl życia. Recykling odpadów z plastiku to dobre rozwiązanie z punktu widzenia ekologii. Produkty wykonane z tworzyw pochodzących z recyklingu nie ustępują jakością tym produkowanym z ropy naftowej. Na przykład butelki płynów Bref Bathroom, Clin i Pur są wykonane w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu. Przyjrzyjmy się zatem temu procesowi:

Zbiórka

Wystarczy wymienić tylko kilka: butelki, woreczki, słoiki, pojemniki – plastik występuje w najróżniejszych formach. Codziennie wiele ton odpadów z plastiku jest zbieranych, wysyłanych do punktu zbiórki, a następnie zakładu przetwórstwa plastiku. Ważne jest, aby wyrzucać odpady z plastiku do odpowiedniego pojemnika, w przeciwnym wypadku nie zostanie on poddany recyklingowi.

Sortowanie

Proces recyklingu rozpoczyna się od sortowania tworzyw według składu i koloru. Ma to duże znaczenie, ponieważ istnieją różne tworzywa sztuczne, które wymagają innych metod przetwarzania. Istnieją nawet zakłady specjalizujące się w przetwórstwie jednego typu tworzywa. Etap sortowania nie może zostać pominięty, ponieważ zaburzyłoby to cały proces. Na szczęście dostępne są już maszyny przeznaczone do sortowania plastiku według składu materiałowego. Na końcu maszyna sortuje poszczególne elementy według symboli umieszczonych na spodzie.

Przemiał

Po zakończeniu sortowania plastik zostaje rozdrobniony na małe kawałki. Plastikowe butelki są mielone i cięte na drobne płatki. Cięższe i lżejsze kawałki są oddzielane od siebie, aby różnie tworzywa nie uległy zmieszaniu w końcowym produkcie.

Mycie

Na tym etapie każdy kawałek plastiku jest dokładnie myty. Zanieczyszczenia i wszystko inne, na przykład etykiety, kleje i resztki jedzenia, zostaje usunięte.

Zmiana rozmiaru

Aby zwiększyć powierzchnię plastiku, kawałki są rozdrabniane lub granulowane na jeszcze mniejsze fragmenty, co ułatwia realizację kolejnych etapów. Ten etap to również ostatnia okazja do usunięcia innych materiałów, takich jak fragmenty metalu wyłapywane przez magnesy.

Oddzielanie tworzyw sztucznych

Jakość i klasa fragmentów muszą zostać zbadane. Najpierw bada się gęstość, sprawdzając ich zachowanie w wodzie. Fragmenty o większej gęstości opadają na dno, a te o mniejszej gęstości unoszą się na powierzchni. Kolejnym etapem jest klasyfikacja powietrzna, umożliwiająca sprawdzenie grubości fragmentu. Duże kawałki opadają niżej w tunelu powietrznym. Małe kawałki unoszą się wyżej.

Topienie

Na tym etapie płatki plastiku są topione. Mogą zostać uformowane w inny kształt lub przetworzone na granulat do późniejszego wykorzystania. Specjalistyczny sprzęt umożliwia stopienie kawałków bez uszkadzania ich dzięki zastosowaniu regulowanej temperatury.

Produkcja granulatu

Kawałki są miażdżone i stapiane razem, tworząc małe kulki lub wałeczki zwane regranulatem. W tej postaci są gotowe do ponownego wykorzystania. Recykling tworzyw sztucznych przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce.

Filtr po kategoriach: