ProNature

Bądź #pronature

Jak zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska

1. Zabierz swoje śmieci z powrotem

To wydaje się proste, ale często o tym zapominamy: Wyrzuć śmieci do odpowiedniego pojemnika lub zabierz je ze sobą. Śmieci wyrzucane „na dziko” stanowią zagrożenie dla zwierząt i środowiska. Warto również znać zasady selektywnej zbiórki odpadów obowiązujące w Twoim mieście lub gminie. Większość samorządów udostępnia na swoich stronach informacje dotyczące segregacji śmieci. Można również poszukać informacji na stronach innych instytucji.

2. Weź udział w akcji sprzątania

Zaangażuj się w oddolne akcje sprzątania. Organizowanych jest wiele tego typu wydarzeń, obejmujących różne działania: zbieranie śmieci na plaży, w parku lub po prostu w swojej okolicy. Najlepiej powiedz o tym znajomym – razem będzie weselej.

3. Odpowiedzialne korzystanie ze środków transportu

Postaw sobie konkretny cel ograniczenia korzystania z samochodu lub znajdź bardziej efektywny sposób, np. wspólne dojazdy do pracy, elektryczny skuter czy hulajnoga. Istnieje wiele sposobów przemieszczania się z punktu A do punktu B: można pójść pieszo, jechać rowerem lub skorzystać z komunikacji publicznej. Większe miasta inwestują w infrastrukturę, aby zachęcić ludzi do korzystania z komunikacji publicznej, a także wymieniają pojazdy na napędzane silnikiem hybrydowym lub energią słoneczną ze względu na wzrastającą liczbę mieszkańców.

4. Kompostuj odpady organiczne

Dzięki kompostowaniu roślinne odpadki zamieniają się w użyźniający nawóz do Twojego ogrodu. To prostsze, niż myślisz, i nic nie kosztuje. Materiał organiczny, znany jako odpady biodegradowalne, jest gromadzony i rozkładany przez bakterie glebowe. W efekcie powstaje drobna materia organiczna bogata w substancje mineralne i odżywcze. Kompost można stosować przez cały rok i na pewno nie zaszkodzi on roślinom ani nie zanieczyści wody.

5. Pierz w niższej temperaturze

Postaraj się prać w jak najniższej temperaturze. Większość tkanin można prać w wodzie o temperaturze 40, 30, a nawet 20 stopni – nadal będą one czyste. Odczuje to nie tylko Twój portfel dzięki niższym rachunkom za prąd, ale także środowisko naturalne.

6. Łap wodę

Beczka na deszczówkę może się wydawać staroświecka, ale to skuteczny sposób na ograniczenie marnowania wody. Wykorzystaj deszczówkę do podlewania roślin, mycia samochodu, a nawet spłukiwania toalety. Miejscowy sklep z narzędziami powinien oferować wiele możliwości, ale możesz zacząć od zwykłego wiaderka lub konewki.

7. Oszczędzaj prąd

Ważna sprawa: wszystkie urządzenia elektryczne włączaj do prądu dopiero przed użyciem. Urządzenia w trybie czuwania przez cały czas pobierają niewielką ilość energii, co może zwiększyć Twój rachunek za prąd nawet o 10%.

8. Przykręć ogrzewanie

Podczas chłodnych miesięcy załóż ciepły sweter i przykręć ogrzewanie, ponieważ jedna kreska na ręcznym termostacie mniej oznacza rachunek za prąd niższy o około 1%, pod warunkiem, że zmniejszysz temperaturę na co najmniej osiem godzin. Są jeszcze inne korzyści: kwiaty będą żyły dłużej, lodówka nie będzie musiała tak ciężko pracować i będziesz lepiej spać w nocy. Możesz też zainwestować w termostaty do regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Filtr po kategoriach: