ProNature

Bądź #pronature

5 niepodważalnych faktów – dlaczego warto żyć ekologicznie

Codzienne jesteśmy bombardowani informacjami dotyczącymi ekologicznego stylu życia.
Jednak ten zalew informacji ma pozytywne skutki. Coraz więcej ludzi i firm zmienia swoje przyzwyczajenia i wprowadza „zielone” rozwiązania. Dlatego my również postawiliśmy sobie ambitne cele dotyczące środowiska.

Ale co to jest ekologiczny styl życia i dlaczego to takie ważne? Bycie „ekologicznym” oznacza podejmowanie decyzji przyjaznych dla środowiska. Osoby prywatne i firmy powinny wspólnie dbać o naszą planetę. Starajmy się rozsądnie i oszczędnie gospodarować zasobami oraz skupić się na całościowym zmniejszeniu naszego śladu węglowego. To chyba brzmi logicznie? Przyjrzyjmy się pięciu niepodważalnym faktom, aby lepiej zrozumieć, jakie efekty przynosi ekologiczny styl życia.

1. Ograniczenie zużycia zasobów naturalnych

Musimy o tym pamiętać: Ziemia jest tylko jedna. Zasoby naturalne są ograniczone i jako społeczność producentów i konsumentów musimy starać się wykorzystywać je w jak najbardziej efektywny sposób. Dlatego postawiliśmy sobie za cel wprowadzenie do 2025 roku wyłącznie opakowań w 100% nadających się do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania oraz projektowanie opakowań ograniczając materiał potrzebny do ich wytworzenia. Jako firma staramy się zmienić i oferować rozwiązania, zamiast stanowić część problemu.

2. Ochrona oceanów przed zanieczyszczeniami

Oceany odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Jadamy owoce morza, łowimy ryby, transportujemy towary drogą morską i korzystamy z dobrodziejstw morskiego klimatu. Oceany zapewniają środki do życia zwierzętom i ludziom. Ekologiczny styl życia pomaga chronić te zasoby przed zagrożeniami w postaci zanieczyszczeń. Kupując produkty nadające się do recyklingu i zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju, możemy zmniejszyć ilość odpadów trafiających do oceanów. Szczególnie duży problem stanowią tworzywa sztuczne. Wiele z tych odpadów opada na dno lub zostaje połkniętych przez morskie zwierzęta. Firma Henkel podejmuje kroki zmierzające do ograniczenia wykorzystania plastiku niepochodzącego z recyklingu i nawiązała współpracę z organizacją Plastic Bank. Wspólnie utworzyliśmy Centrum zbiórki odpadów Henkel na Haiti. Mieszkańcy Haiti dotknięci wykluczeniem mogą zbierać tworzywa sztuczne i otrzymywać w zamian produkty codziennego użytku. Starają się również wdrażać bardziej zrównoważone metody wykorzystania plastiku do produkcji i pakowania.

3. Wywieranie pozytywnego wpływu na klimat

Chętnie wybieramy najprostsze rozwiązania, takie jak dojazd do pracy własnym samochodem czy podróż samolotem do miejsca oddalonego o 30 minut lotu. Ale czy to naprawdę konieczne? Te środki transportu emitują gazy cieplarniane do atmosfery. Najprawdopodobniej jest to jedna z głównych przyczyn zmian klimatycznych i wzrostu temperatur. Jeśli przypomnisz sobie kilka ostatnich lat, zauważysz, że z roku na rok robi się coraz cieplej. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) 20 najcieplejszych lat w historii prowadzenia pomiarów temperatur miało miejsce w ciągu ostatnich 22 lat. Dla wielu ludzi w krajach Globalnego Południa oznacza to słabe zbiory lub niedobór wody. Obliczając swój ślad węglowy, dowiesz się, w którym obszarze możesz ograniczyć emisje. Firmie Henkel udało się obniżyć ślad węglowy już o 20%.

4. Ochrona stref brzegowych

Wenecja, Ko Panyi, Miami. To tylko przykłady miejsc, w których ludzie żyją nad morzem lub na nim. Podnoszący się poziom mórz stwarza poważne problemy dla ich mieszkańców. Według najnowszych badań poziom wody podniesie się o 80-200 centymetrów do 2100 roku. Wystarczy to, aby całe miasta na Wschodnim Wybrzeżu USA, takie jak Miami, znalazły się pod wodą. Dlaczego tak się dzieje? Oceany absorbują wzrost temperatury otoczenia. Im cieplejsze są oceany, tym szybciej topnieją lądolody na Grenlandii, Antarktydzie i w Arktyce, powodując wzrost poziomu morza.

Jest tylko jeden sposób, aby zatrzymać ten proces: Wzięcie odpowiedzialności za środowisko poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jak to zrobić? Spożywaj jak najwięcej lokalnych i sezonowych produktów, aby ograniczyć zużycie energii podczas transportu i ogrzewania ogromnych szklarni. Pomyśl też o wyborze ekologicznych opakowań: recykling zmniejsza emisje.

5. Ochrona zasobów naturalnych

Łączna ilość zasobów naturalnych jest ograniczona, a obecnie zużywamy ich za dużo, zapominając o potrzebach przyszłych pokoleń. Rozwiązaniem jest redukcja ilości odpadów, ponowne wykorzystanie i recykling. Rozpocznij od małych kroków, takich jak używanie produktów wykonanych z materiałów podlegających recyklingowi, na przykład Pur Pro Nature lub Fa Meeres Liebe.

Ekologiczny styl życia zaczyna się od małych kroków

Co możesz zrobić? Rozpocznij od drobiazgów, wybieraj produkty zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, zwracaj uwagę na opakowania i środki transportu, poszukuj informacji.

Wiesz już, jakie zmiany możesz wprowadzić w swoim stylu życia, aby był on bardziej ekologiczny. Firma Henkel stara się wnieść swój wkład w bardziej ekologiczny styl życia poprzez zmniejszanie śladu węglowego, wykorzystywanie materiałów podlegających recyklingowi i nie tylko. Mamy nadzieję, że przyłączycie się do naszych starań o uczynienie świata lepszym!

Filtr po kategoriach: