ProNature

Bądź #pronature

Podejście do ograniczenia emisji dwutlenku węgla

Samochody, podróże samolotem i kupowane produkty nie pozostają bez wpływu na naszą planetę. Łączny poziom emisji wzrósł ponad dwukrotnie od lat 70. XX wieku. Gazy takie jak dwutlenek węgla, tlenek diazotu i metan prowadzą do tzw. „efektu cieplarnianego”, czyli ocieplenia klimatu. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, powinniśmy stopniowo redukować nasz ślad węglowy. Poniższe sposoby to dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia ograniczania emisji dwutlenku węgla na rzecz bardziej zrównoważonego stylu życia.

Bardziej odpowiedzialne zużycie paliwa

Wykorzystanie benzyny na co dzień i kerozyny podczas lotów turystycznych i służbowych ma znaczny udział w emisji dwutlenku węgla. Postaraj się częściej jeździć na rowerze. Wybranie roweru zamiast samochodu będzie miało także pozytywny wpływ na Twoje zdrowe. Możesz też korzystać z transportu publicznego, aby unikać codziennej jazdy samochodem. Autobusy w wielu miastach wykorzystują technologię hybrydową, która jest znacznie korzystniejsza dla klimatu. Jeśli potrzebujesz samochodu okazjonalnie, platformy carsharingowe i wspólne dojazdy stanowią alternatywę bardziej przyjazną dla środowiska. Podróży lotniczych nie zawsze można uniknąć, jednak można je ograniczyć lub korzystać z alternatywnego środka transportu, na przykład kolei na krótszych dystansach.

Rekompensowanie szkód dla środowiska

Podróży lotniczych najlepiej unikać ze względu na wysoki poziom emisji dwutlenku węgla. Jednak w przypadku dalekich podróży skorzystanie z samolotu bywa konieczne. Istnieją różne projekty umożliwiające kompensację negatywnych skutków latania samolotem i przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu. Jednym z tzw. planów kompensacji emisji dwutlenku węgla jest Atmosfair.de. Na stronie tej organizacji non-profit można obliczyć emisję dwutlenku węgla podczas każdego lotu i skompensować ją, przekazując datek na jeden z projektów na rzecz ochrony klimatu.

Kupuj żywność uprawianą na miejscu

W większości miast i miasteczek funkcjonują targowiska, na których można kupić produkty od lokalnych dostawców, takie jak nabiał, warzywa, owoce czy wyroby rzemieślnicze. Kupując od miejscowych rolników, ograniczasz odległość, jaką musi przebyć żywność. Ponadto transport żywności na duże odległości często odbywa się drogą lotniczą i w znacznym stopniu zwiększa poziom emisji CO2. Kupując lokalne produkty spożywcze, zmniejszasz wykorzystanie materiałów opakowaniowych. Warzywa i owoce od lokalnego dostawcy często są sprzedawane luzem. Jeśli weźmiesz ze sobą skrzynkę lub torbę wielorazowego użytku, możesz jeszcze bardziej zmniejszyć ilość odpadów.

Więcej pomysłów na to, jak ograniczyć emisję dwutlenku węgla i chronić klimat, znajdziesz tutaj.

Firma Henkel podjęła odpowiednie kroki i zobowiązała się do zredukowania swojego śladu węglowego do 2020 roku i później. Ograniczyliśmy emisje pochodzące z transportu naszych produktów o około 5% w przeliczeniu na tonę w ostatnich pięciu latach, a także zmniejszyliśmy zużycie energii i emisje substancji szkodliwych dla środowiska o 30% na tonę produktu. Ponadto jesteśmy firmą mającą pozytywny wpływ na środowisko poprzez czerpanie 50% energii ze źródeł odnawialnych i umożliwiamy naszym klientom i konsumentom zaoszczędzenie 50 milionów ton CO2 podczas używania naszych produktów. Do 2030 roku chcemy zmniejszyć ślad węglowy naszej produkcji o 75% i czerpać 100% zużywanej energii ze źródeł odnawialnych.

Filtr po kategoriach: