ProNature

Bądź #pronature

Mały dom – ekologiczny wybór?

Niektórzy sądzą, że to krótkotrwała moda, ale są i tacy którzy uważają, że to innowacyjne podejście do budownictwa mieszkaniowego: mały dom. Wielu ludzi posuwa się jeszcze dalej. Dla nich „mały dom” to cała filozofia życiowa. W czasach niedoborów mieszkaniowych i zmian klimatycznych świadomie decydują się na prowadzenie bardziej minimalistycznego i zrównoważonego trybu życia. Ruch ten zbiera coraz więcej naśladowców. Skromny dom zapewnia tanią przestrzeń mieszkalną, a jednocześnie zmniejsza ślad węglowy.

Jak to się zaczęło i co to jest mały dom

Trend „tiny living” został zapoczątkowany we wczesnych latach 2000 dzięki społecznemu i architektonicznemu ruchowi na rzecz małych domów. Od tego czasu promuje niezależność finansową, dbałość o środowisko i odrzucanie konsumpcyjnego stylu życia. Właściciele małych domów tworzą społeczności na całym świecie.

Chociaż ruch działa już od jakiegoś czasu, nie istnieje jednolita definicja małego domu. Według Wikipedii najczęściej mierzy on poniżej 37 metrów kwadratowych. Niektóre małe domy są stacjonarne, a inne mają koła i można je przyczepić z tyłu samochodu. Chociaż są naprawdę małe, zawierają wszystko, co mieści się w tradycyjnym domu: kuchnię, łazienkę, sypialnię, a nawet ocieplenie umożliwiające zamieszkiwanie ich o każdej porze roku.

Dlaczego ruch „tiny living” jest ekologiczny

Mieszkanie w małym domu oznacza ograniczenia we wszystkich dziedzinach życia codziennego. To daje wiele możliwości podejmowania ekologicznych wyborów:

  • Wykorzystanie materiałów ekologicznych i pochodzących z odzysku: wielu producentów buduje małe domy z materiałów z odzysku lub ekologicznych, takich jak drewno, glina, ił, korek czy wapień.
  • Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla: im mniejsza zamieszkiwana przestrzeń, tym mniejsza emisja CO2. Budynki odpowiadają za dużą część globalnej emisji CO2. Małe domy ze swoją przestrzenią mieszkalną poniżej 37 metrów kwadratowych to znakomita, ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego przemysłu budowlanego.
  • Zmniejszenie zużycia materiałów: małe domy są samowystarczalne i przyczyniają się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Niektóre z nich gromadzą wodę, a inne wykorzystują energię słoneczną do produkcji prądu. Nawet toalety kompostujące nie są niczym nadzwyczajnym. W przeciwieństwie do tradycyjnych toalet nie zużywają wody. Przestawienie się na produkty przyjazne dla środowiska ma jeszcze jedną zaletę: produkty o ekologicznym składzie i w opakowaniu podlegającym recyklingowi, takie jak Bref Bathroom lub Clin firmy Henkel. Oba zawierają 99,9% składników pochodzenia naturalnego oraz są w 100% z przetworzonego plastiku, w tym ≥ 50% to tzw. social plastic.
  • Zerwanie z materializmem: mniej rzeczy zajmuje mniej przestrzeni. Zyskujesz większą świadomość, ile zasobów i rzeczy wykorzystujesz. Dzięki temu ludzie ograniczają się do tego, co naprawdę jest im potrzebne.

Czego uczą nas małe domy?

Nawet jeśli nie mieszkasz w małym domu ani nie masz takich planów, możesz pomóc w zwiększaniu świadomości tego zjawiska. Przyczyni się to do upowszechniania koncepcji ekologicznego stylu życia i być może ułatwi komuś uświadomienie sobie, ile przestrzeni i zasobów naprawdę potrzebuje. Potraktuj to jako inspirację dla osób, które chcą prowadzić bardziej świadome życie, niekoniecznie w małym domu.

Filtr po kategoriach: