ProNature

Bądź #pronature

Innowacyjne sposoby na zapobieganie zanieczyszczeniu oceanów

Około 70% powierzchni naszej planety stanowią oceany, do których co roku trafia 12 mln ton plastiku. Zróżnicowane ekosystemy oceanów stanowią także siedlisko dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Ze względu na zanieczyszczenia oceany potrzebują naszej pomocy. Może to się wydawać zadaniem ponad siły, ale nawet niewielki krok ma znaczenie. Poniżej znajdują się proste sposoby na zapobieganie zanieczyszczeniu oceanów.

Zmniejszenie zużycia plastikowych wyrobów jednorazowego użytku

Najprostszym i najbardziej bezpośrednim sposobem jest zmniejszenie zużycia plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. Obejmują one butelki po wodzie, słomki, foliowe torebki, sztućce, worki z pralni chemicznej i pojemniki na żywność na wynos. W oceanach znajduje się szczególnie dużo plastikowych butelek, które rozkładają się od 450 do 1000 lat, a często nie są one nawet niezbędne. Staraj się nosić ze sobą butelkę na wodę wielokrotnego użytku i kupować mniej wody w butelkach. Poza tym, że naszym celem jest wykorzystywanie opakowań w 100% zdatnych do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania, firma Henkel pracuje nad systemem ponownego napełniania opakowań.

Prawidłowa segregacja

To również prosty sposób: Jeśli chcesz korzystać z produktów jednorazowego użytku, zadbaj o ich prawidłową segregację. Zmniejsza to ilość nowych wyrobów z plastiku trafiających do obiegu, chroni zasoby naturalne i ogólnie służy środowisku.

Weź udział w sprzątaniu plaży

Jednym z najbardziej bezpośrednich sposobów zapobiegania zanieczyszczeniu oceanów jest przyłączenie się do lub samodzielne zorganizowanie sprzątania plaży. Zacznij od zbierania plastiku na plaży z rodziną lub znajomymi, dzięki czemu zadbasz o malowniczy widok i wesprzesz wrażliwy ekosystem. Zabierz ze sobą dzieci, aby dać im przykład. Możesz również: Zabrać ze sobą worek na śmieci za każdym razem, gdy wybierasz się nad wodę, i pozbierać napotkane śmieci, a potem wyrzucić je do pojemnika do segregacji odpadów.

Ograniczenie zużycia energii

Ograniczenie zużycia energii pomaga obniżyć temperaturę oceanów. Dwutlenek węgla pochodzący ze spalania paliw kopalnych zakwasza wodę, powodując wymieranie raf koralowych. Jest wiele prostych sposobów na ograniczenie zużycia energii na co dzień. Możesz przeczytać o tym tutaj.

Zrównoważone rybołówstwo

Rybołówstwo niezgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju doprowadziło do wyniszczenia naturalnych siedlisk i spadku liczebności ryb. Zadbaj o oceany podczas codziennych zakupów lub eleganckiej kolacji, wybierając produkty rybołówstwa odławiane w odpowiedzialny sposób z dzikich siedlisk. To rozwiązanie dobre zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia. Unikaj kosmetyków zawierających skwalen z wątroby rekina oraz biżuterii wykonanej z korali i muszli żółwi morskich.

Odpowiedzialne podróżowanie

Nie wyrzucaj nic za burtę podczas pływania łódką lub kajakiem – pamiętaj o organizmach morskich. Jeśli wybierasz się na rejs statkiem, pamiętaj, aby wybrać jak najbardziej ekologiczne linie.

Poznawanie organizmów morskich

Dowiedz się więcej na temat organizmów morskich i dziel się swoją wiedzą z innymi. Całe życie na Ziemi jest powiązane z oceanami i ich mieszkańcami. Im więcej się o nich dowiesz, tym bardziej będziesz chcieć chronić ten ekosystem. Można znaleźć nowe sposoby na zapobieganie zanieczyszczeniu oceanów. Oznakowania ekologiczne, takie jak EU Ecolabel pomagają w znalezieniu produktów spełniających wysokie wymagania dotyczące zdrowia i środowiska. Na przykład nasz produkt Clin ProNature, Pur ProNature lub Bref ProNature*  otrzymał  oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel. Clin oraz Bref Bathroom zawierają 99,9% składników pochodzenia naturalnego. Żele Bref ProNature składają się w 90% z substancji aktywnych na bazie naturalnych składników.

*nie dotyczy kostek toaletowych Bref

Filtr po kategoriach: